Jak działają i czym są inhalatory oraz nebulizatory? Różnice

Orthofit – rehabilitacja, ćwiczenia, zdrowy tryb życia  > Zabiegi prozdrowotne >  Jak działają i czym są inhalatory oraz nebulizatory? Różnice

Jak działają i czym są inhalatory oraz nebulizatory? Różnice

0 Comments
inhalator

Inhalator to podręczne urządzenie, które dostarcza lek bezpośrednio do płuc. Nebulizator to urządzenie, które zamienia płynny lek w mgiełkę, którą można wdychać.

Kiedy może być potrzebny inhalator lub nebulizator?

inhalator

Inhalator lub nebulizator może być potrzebny w przypadku astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) lub innej choroby płuc. Leki podawane wziewnie są stosowane w leczeniu chorób płuc, takich jak astma (stan, w którym drogi oddechowe ulegają zwężeniu i zapaleniu, powodując świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszności) oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). W przypadku tych schorzeń, leki podawane wziewnie są w stanie dostarczyć do płuc większe stężenie leku niż inne formy leczenia.

Zarówno inhalatory jak i nebulizatory mogą być używane do podawania leków na astmę, które pomagają złagodzić ostre objawy. Mogą one być stosowane jako część długoterminowego planu leczenia, aby zapobiec atakom astmy, zwanych leków ratunkowych, lub leków kontrolnych, które pomagają zmniejszyć stan zapalny w drogach oddechowych i kontrolować objawy astmy. Nebulizatory mogą być również używane do dostarczania płynnych form leków kontrolnych, takich jak kortykosteroidy. Nie wszystkie leki można podawać przy użyciu obu urządzeń.

Jak działają inhalatory?

Inhalatory wykorzystują specjalne formuły leków, które pozwalają na ich wdychanie, a nie połykanie. W zależności od formuły i sposobu dostarczania leku przez inhalatory, niektóre leki są bardziej skuteczne niż inne, gdy są wdychane. Nebulizatory dostarczają leki poprzez przekształcenie ich w drobny aerozol lub mgiełkę, które mogą być wdychane przez ustnik lub maskę na twarz.

Jak działają nebulizatory?

Takie urządzenie składa się z ustnika, komory, w której znajduje się lek, oraz elementu umożliwiającego wpuszczenie powietrza do komory, gdy ustnik jest używany. Kiedy pacjent wykonuje wdech przez ustnik, lek jest wciągany do płuc przez strumień powietrza.

Nebulizator może być potrzebny, jeśli masz problemy z używaniem inhalatora lub jeśli Twoje dziecko jest zbyt małe, aby używać inhalatora.