Zabezpieczenie urazów kończyn górnych i dolnych

Orthofit – rehabilitacja, ćwiczenia, zdrowy tryb życia  > Rehabilitacja >  Zabezpieczenie urazów kończyn górnych i dolnych

Zabezpieczenie urazów kończyn górnych i dolnych

0 Comments
stabilizator ortopedyczny

Stosowanie gipsu podczas zwichnięć, złamań i skręceń odchodzi powoli w niepamięć. Opatrunek gipsowy często skutkuje szeregiem powikłań, które wymagają dodatkowo rehabilitacji lub stosowania środków farmaceutycznych. Właśnie dlatego coraz częściej w przypadku schorzeń i urazów kości, mięśni, jak i stawów stosuje się ortezy i stabilizatory.

Dla kogo przeznaczony jest stabilizator ortopedyczny?

Stosowanie produktów ortopedycznych przynosi wiele korzyści. Artykuły te nie są przeznaczone wyłącznie dla osób po urazach i uszkodzeniach aparatu kostno-stawowego, ale również dla tych, które regularnie uprawiają sport. Stabilizator ortopedyczny zapobiega bowiem kontuzjom, które powstają w wyniku nadmiernego przeciążenia, upadku czy nieprawidłowego i gwałtownego ruchu. Jego funkcja to częściowe lub całkowite unieruchomienie stawu narażonego na uszkodzenie. Stabilizatory mogą być miękkie tub sztywne i dopasowuje się je w zależności od indywidualnych potrzeb, schorzeń i zagrożeń. Zakładane są również przez osoby po złamaniu kości, naciągnięciu lub naderwaniu mięśni i skręceniu stawów. Dzięki temu nie dochodzi do pogłębienia negatywnych objawów i dysfunkcji. Chętnie wykorzystywane są również podczas ćwiczeń w procesie rehabilitacji pourazowej.

Dlaczego inne wyroby medyczne coraz częściej zastępują tradycyjny gips?

stabilizator ortopedyczny

Ortezy i stabilizatory ortopedyczne stosowane są zazwyczaj w przypadku niepowikłanych i prostych urazów. Wtedy też nie ma konieczności zakładania gipsu, który często powoduje dodatkowe negatywne skutki takie jak:

  • zanik masy mięśniowej zagipsowanej kończyny,
  • wypryski i odparzenia skóry,
  • uporczywy świąd,
  • powstanie przykurczów zgięciowych w stawie;

Unieruchomienie za pomocą takiej pomocy jak stabilizator ortopedyczny umożliwia swobodny przepływ powietrza, daje możliwość regulowania oczekiwanej immobilizacji w stawie. Ortezy są także lekkie, co nie powoduje dodatkowych przeciążeń.