Płyn do dezynfekcji rąk

Płyn do dezynfekcji rąk

0 Comments

Środki do dezynfekcji zyskały drastycznie na popularności w przeciągu ostatniego roku. Jeszcze na początku roku 2020 płyny antybakteryjne były najczęściej stosowane w szpitalach, przychodniach i miejscach gdzie produkowano żywność. Sprzedaż płynów do dezynfekcji dłoni oraz sprejów do dezynfekcji przestrzeni poszybowała w górę z początkiem poprzedniego roku. W tym samym czasie wiele osób uświadomiło sobie jak bardzo niezbędny jest ten płyn na codzień i jak łatwe jest jego codzienne używanie. 

Jak poprawnie stosować płyn do dezynfekcji?

Założeniem płynu do dezynfekcji rąk (https://www.orteo.pl/plyny-dezynfekujace) jest niszczenie drobnoustrojów na dłoniach. W tym celu stosuje się płyny na bazie alkoholu, najczęściej o stężeniu 75-85%. Preparaty te można spotkać w różnych formach – żelowej, piankowej, płynnej. Niekiedy w sklepach można natknąć się na chusteczki do dezynfekcji dłoni i powierzchni. Wszystkie te metody umożliwiają szybkie i skuteczne zahamowanie rozwoju drobnoustrojów. Płyny zyskały na popularności ze względu na wygodę zastosowania. Do skutecznej dezynfekcji nie jest konieczna woda i nie trzeba ich spłukiwać. 

Do najczęstszych błędów przy dezynfekcji, które obniżają ich skuteczność należy między innymi:

  • niewłaściwe osuszanie rąk
  • skaleczenia na powierzchni dłoni
  • zbyt rzadkie mycie rąk
  • biżuteria uniemożliwiająca poprawne działanie płynu

Poprawna dezynfekcja dłoni nie jest ciężka – wystarczy zadzoznwać odpowiednią ilość płynu do pokrycia obu dłoni i pocierać dłonie o siebie. Ważne jest aby nie zapominać o przestrzeni między palcami.