W jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem koordynacją ruchową

Orthofit – rehabilitacja, ćwiczenia, zdrowy tryb życia  > Rehabilitacja >  W jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem koordynacją ruchową

W jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem koordynacją ruchową

0 Comments

Niektóre dzieci ze względu na swoje różnorodne problemy w rozwoju, potrzebują wielu różnych form wsparcia. Potrzebne może być między innymi ćwiczenie koordynacji ruchowej. Co przyda się do tego, aby ćwiczenia były zróżnicowane i ciekawe dla dziecka? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Drabinka koordynacyjna, czyli doskonały sprzęt do ćwiczeń z dziećmi

Ćwiczenia koordynacji mogą być dla dziecka trudne i nużące, dlatego też trzeba dostarczyć różnorodne zadania i wyzwania. Dzięki temu zajęcia nie będą monotonne. Niezawodna jest między innymi drabinka koordynacyjna, przy której dziecko może robić bardzo wiele różnych ćwiczeń. W ten sposób rozwija koordynację ruchową, organizację ruchu w przestrzeni, a także uczy się schematu swojego ciała oraz kierunków. Takie ćwiczenia mogą być prowadzone na przykład pod okiem rehabilitanta, fizjoterapeutów, a także nauczyciela od wychowania fizycznego.

Ćwiczenia z piłką i na równoważni

Zadania wykonywane przy drabince to nie wszystko. Trzeba wprowadzić o wiele więcej elementów, tak by angażować między innymi grupy różnych mięśni. Do ćwiczeń świetnie nadadzą się zatem na przykład piłki lekarskie, klasyczne piłki, piłki do skakania, a także równoważnia. Sala gimnastyczna lub sala ćwiczeń musi być wyposażona w sposób bogaty. Dzięki temu można dostosować zajęcia zarówno do indywidualnych potrzeb dziecka, jego możliwości, a także zorganizować czas w sposób ciekawy i atrakcyjny. Z takich zajęć dziecko naprawdę bardzo korzysta, każdego dnia rozwijając to, co wcześniej było u niego deficytem.