Kołnierz ortopedyczny

Kołnierz ortopedyczny

0 Comments

Noszenie kołnierza ortopedycznego jest związane z szeregiem wskazań do stosowania, które wynikają zazwyczaj z zaleceń specjalisty. Kiedy trzeba nosić kołnierz ortopedyczny (np. https://www.orteo.pl/ortezy-tulowia/kolnierz-ortopedyczny-typ-schantza-c1 )? Jak długo trzeba z niego korzystać?

Wskazania do stosowania kołnierza ortopedycznego

Orteza szyjna tego typu jest wykorzystywana w wielu przypadkach i schorzeniach. Jej zadaniem jest zapobieganie dodatkowym obciążeniom i obrażeniom górnego odcinka kręgosłupa, a nawet rdzenia kręgowego, oraz ustabilizowanie tej części ciała. Korzystanie z kołnierza tego typu jest zazwyczaj zalecane osobom cierpiącym na różnorodne schorzenia odcinka kręgosłupa szyjnego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (np. skoliozę, dyskopatię), czy osobom, które niewłaściwie układają głowę. Ortezę szyjną nosi się nie tylko po wypadkach, ale także po operacjach różnego typu, czy w związku z działaniami profilaktycznymi.

Ile czasu trzeba nosić ortezę szyjną?

Kołnierz ortopedyczny pacjent musi nosić tak długo, jak zaleci specjalista. Czas noszenia kołnierza zależy głównie od danej przyczyny, przez którą konieczne jest założenie kołnierza ortopedycznego, a także od stanu kręgosłupa. Jednakże warto zauważyć, że średnio pacjenci noszą ortezę szyjną około 6 tygodni. Wszystko zależy oczywiście od zaleceń lekarza, które będą dla każdej osoby kwestią indywidualną.

Wskazaniem do noszenia ortezy szyjnej są głównie zalecenia lekarza. Na własną rękę nie warto podejmować się korzystania z kołnierza – najlepiej skonsultować to ze specjalistą, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.