Sposób na przeciwdziałanie powstawaniu odleżyn

Orthofit – rehabilitacja, ćwiczenia, zdrowy tryb życia  > Rehabilitacja >  Sposób na przeciwdziałanie powstawaniu odleżyn

Sposób na przeciwdziałanie powstawaniu odleżyn

0 Comments

Jeśli jesteśmy zdrowymi osobami, to z pewnością nie będziemy potrzebować materaca o specjalnym przeznaczeniu, ale gdy z jakiegoś powodu będziemy zmuszeni do przebywania przez długi czas w pozycji nieruchomej, przydatny będzie materac przeciwodleżynowy. Jest on często stosowany przez osoby starsze, ale nie tylko. Przewlekła choroba uniemożliwiająca nawet zmianę pozycji czy wypadek mogą być powodem do sięgnięcia po tego typy materac.

W jakim celu stosuje się materace przeciwodleżynowe?

Materace przeciwodleżynowe, jak sama nazwa wskazuje, przeciwdziałają powstawaniu odleżyn. Chodzi tutaj o powikłania na skutek długotrwałego przebywania w tej samej pozycji leżącej. Zwykły materac uciska tkanki mięśni aż do kości, przez co leżenie zaczyna coraz bardziej sprawiać ból. Może dojść nawet do powstania otwartej rany. Używanie materaca przeciwodleżynowego pozwala na rozłożenie nacisku na większą powierzchnię ciała, zmniejszając ryzyko powstania bolesnych zmian. Do dyspozycji są materace bąbelkowe i piankowe, rurowe i zmiennociśnieniowe.

Czy można dostać dofinansowane na materac przeciwodleżynowy?

Warto wiedzieć, że można ubiegać się o dofinansowanie na środki pomocnicze i ortopedyczne z Narodowego Funduszu Zdrowia. Konieczne jest udanie się do lekarza po stosowny wniosek. Następnie trzeba potwierdzić zlecenie w oddziale NFZ, a po otrzymaniu potwierdzenia, można je zrealizować we właściwej placówce. Dodatkowych środków można też szukać, zgłaszając się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.