Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Orthofit – rehabilitacja, ćwiczenia, zdrowy tryb życia  > Profilaktyka zdrowia >  Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

0 Comments

Zbyt szybko przetłuszczające się włosy są powszechną dolegliwością. Coraz więcej słyszy się, że niektóre osoby są zmuszone myć włosy codziennie – inaczej ich włosy wyglądałaby co najmniej nieestetycznie. Zdrowe i zadbane włosy to klucz do pewności siebie, nic tak nie dodaje bowiem uroku jak lśniące włosy – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dlatego też każda drogeria i apteka w swoim asortymencie posiada produkty zwalczające łój – bo to właśnie on powoduje, że włosy zbyt szybko się przetłuszczają.

Przyczyny tłustych włosów

Zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów spowodowane jest nadmierną produkcją sebum, która wynika z:

  • uwarunkowań genetycznych,
  • stosowania nieodpowiednich kosmetyków, które obciążają włosy,
  • zmian hormonalnych,
  • niewłaściwej diety,
  • stosowania leków.

Najczęściej dolegliwość tłustych włosów występuje w parze z tłustą cerą i trądzikiem. Dlatego też ważne jest, aby od razu sięgnąć po szampon do włosów przetłuszczających się, ponieważ zaniedbane i mocno przetłuszczające się włosy prowadzą do powstania łupieżu i wypadania włosów.

Jak należy pielęgnować tłuste włosy?

Kluczem jest dobranie odpowiedniego szamponu. To właśnie szampon do włosów przetłuszczających się poprawi kondycję tłustych włosów i skóry głowy. Mycie jest podstawą w walce z tłustymi włosami. Dlatego, włosy należy myć szamponem do włosów przetłuszczających się tak często, jak tego potrzebują. Zaleca się mycie włosów rano, ponieważ w nocy jest ryzyko wydzielania się większej ilości sebum.

Do codziennego mycia włosów należy stosować łagodny szampon na bazie pokrzywy, glinki, czarnej rzepy, cytryny – składniki te zredukują wydzielanie sebum. Szampon taki również powinien zawierać witaminy z grupy B i być wolny od detergentów oraz silikonów. Warto również pamiętać, aby włosy myć w letniej wodzie, ponieważ ciepła woda pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum. Do zwiększenia efektów stosowania szamponów należy wzbogacić dietę w cynk i witaminy D i E, które wpłyną pozytywnie na kondycję włosów i ograniczą wydzielanie sebum. Coraz częściej również spotyka się szampony zawierające ekstrakt z rozmarynu, który odświeża i tonizuje skórę głowy.

Przed wyborem odpowiedniego szamponu należy dokładnie zapoznać się z jego składem i dobrać kosmetyk do dolegliwości i rodzaju włosów. Przyjmuje się, że szampon do włosów przetłuszczających się powinien zawierać ekstrakt z Koaliny, tj z delikatnej glinki, która redukuje nadmiar sebum. Wyciąg z palmy sabalowej również ma podobne właściwości do glinki i równie dobrze radzi sobie z redukcją sebum.