Po co komu obuwie profilaktyczne i ortopedyczne?

Orthofit – rehabilitacja, ćwiczenia, zdrowy tryb życia  > Profilaktyka zdrowia, Rehabilitacja >  Po co komu obuwie profilaktyczne i ortopedyczne?

Po co komu obuwie profilaktyczne i ortopedyczne?

0 Comments

W sklepie obuwniczym nie znajdziemy butów profilaktycznych ani ortopedycznych. Znajdują się one w sklepach z obuwiem ortopedycznym. Te pierwsze bardzo często stosowane są przez dzieci, w celu uchronienia ich przed różnymi problemami ortopedycznymi. Buty ortopedyczne przeznaczone są zarówno dla młodych, jak i starszych osób, a przepisywane są przez specjalistę.

W jakim celu sięga się po buty profilaktyczne i ortopedyczne?

Obuwiem wspierającym prawidłowy rozwój stóp i chroniącym przed zniekształceniami są buty profilaktyczne. Tworzone są one w taki sposób, aby cała masa ciała była odpowiednio rozkładana podczas chodzenia. Dzięki temu można uniknąć kontuzji i deformacji kończyn dolnych. Tego typu obuwie dostępne jest w różnych kształtach i wymiarach. Mogą być one stosowane wraz z wkładką ortopedyczną, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z kolei buty ortopedyczne służą do korekty powstałych już zniekształceń stóp. Dodatkowo zapobiegają one dalszemu pogłębianiu się wad i mogą nawet pomóc wyrównać kończyny dolne. Stosowane są wyłącznie przez osoby zmagające się z poważnymi zniekształceniami, czyli borykającymi się przykładowo z tyłostopiem, szpatowością, stopą cukrzycową/wrażliwą, paluchem koślawym/sztywnym czy dużą podatnością na skręcenia stawu skokowego. Takie obuwie noszą również pacjenci z ortezą, czego celem jest ustabilizowanie stawu. Wyróżnia się wiele rodzajów butów ortopedycznych: z obcasem Thomasa, z odwróconym obcasem Thomasa, wyrównujące skrócenie kończyn, korygujące kształt stóp, do łączenia z ortezą stabilizującą.